Počet výsledků: 21

Otevřít filtraci

Nosní mandle je lidové označení pro hltanovou mandli. Viz také mandle.

Zvětšená nosní mandle je lidové označení pro zvětšenou hltanovou mandli.

Zánět krčních mandlí neboli tonzilitida může mít řadu různých příčin. Původci mohou být bakterie nebo viry. Akutní tonzilitida je označována jako angína. Existuje i chronická tonzilitida, která se vyznačuje přítomností zahuštěného hnisu a často i zápachem z úst. Viz také zánět, mandle.

Mandle (v souvislosti s lékařstvím) neboli tonzily (lat. tonsillae) jsou součástí lymfatického systému, kde tvoří jeden z typů lymfatické tkáně. V místech, kde nosní dutina a ústní dutina přecházejí v hltan, se nacházejí mandle tzv. Waldeyerova lymfatického okruhu. Jedná se konkrétně o následující mandle: jedna hltanová mandle neboli nosní mandle – nachází se na stropě nosohltanu, dvě Gerlachovy tubární mandle – po levé i pravé straně, vždy v místě vyústění Eustachovy trubice do nosohltanu, dvě patrové mandle neboli krční mandle – po levé i pravé straně, v ústní části hltanu (tzv. orofaryngu), jedna jazyková mandle – nakupení lymfatické tkáně u kořene jazyka, tzn. rovněž v oblasti orofaryngu. Mandle fungují jako první kontaktní místa s antigeny při přijímání potravy a vdechování vzduchu z okolního prostředí. Mandle, podobně jako ostatní typy lymfatické tkáně, se podílejí na správném fungování imunitního systému. Mandle se řadí mezi tzv. sekundární lymfatické orgány. Obrázek: Umístění hltanové mandle (popisek zvýrazněn zeleně), levé patrové mandle (modře), jazykové mandle (oranžově) a některých okolních struktur – schematický nákres. Do Waldeyerova lymfatického okruhu se řadí ještě Gerlachovy tubární mandle, ty však na obrázku nejsou zakresleny. (Zdroj: Blausen.com staff (2014). Medical gallery of Blausen Medical 2014. WikiJournal of Medicine 1 (2). DOI: 10.15347/wjm/2014.010. ISSN 2002-4436. - Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29294598) Viz také Waldeyerův lymfatický okruh a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz mandle.

Patrové mandle (lat. tonsillae palatinae) neboli krční mandle jsou dvě mandle, které se řadí do tzv. Waldeyerova lymfatického okruhu. Patrové mandle se nacházejí po levé i pravé straně, v ústní části hltanu (tzv. orofaryngu). Obrázek: Při otevřených ústech jsou bez lékařských pomůcek viditelné pouze patrové mandle; ostatní mandle vidět nejsou. Umístění hltanové mandle je přibližně naznačeno přerušovanou čarou; je však „schovaná“ za měkkým patrem, v oblasti nosohltanu. (Zdroj: Blausen.com staff (2014). Medical gallery of Blausen Medical 2014. WikiJournal of Medicine 1 (2). DOI: 10.15347/wjm/2014.010. ISSN 2002-4436. - Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29294595) Viz také patro, mandle, Waldeyerův lymfatický okruh, párový orgán.

Hltanová mandle (lat. tonsilla pharyngealis) neboli nosní mandle je jedna z mandlí, které se řadí do tzv. Waldeyerova lymfatického okruhu. Hltanová mandle se nachází na stropě nosohltanu. Viz také hltan, mandle, Waldeyerův lymfatický okruh.

Jazyková mandle (lat. tonsilla lingualis) je jedna z mandlí, které se řadí do tzv. Waldeyerova lymfatického okruhu. V případě jazykové mandle se jedná o nakupení lymfatické tkáně u kořene jazyka, v ústní části hltanu (tzv. orofaryngu). Viz také jazyk, mandle, Waldeyerův lymfatický okruh.

Gerlachovy tubární mandle (lat. tonsillae tubariae) jsou dvě mandle, které se řadí do tzv. Waldeyerova lymfatického okruhu. Gerlachovy tubární mandle se nacházejí po levé i pravé straně, vždy v místě vyústění Eustachovy trubice do nosohltanu. Viz také mandle, Waldeyerův lymfatický okruh, párový orgán.

Krční mandle je lidové označení pro patrové mandle. Viz také mandle.

Zvětšená hltanová mandle neboli adenoidní vegetace, případně zvětšená nosní mandle, je označení pro potíž, která se poměrně často vyskytuje u dětí (převážně ve věku od jednoho roku do šesti let). Nejčastější příčinou jsou opakované infekce v oblasti nosohltanu. Zvětšená hltanová mandle může někdy působit zdravotní potíže. Dítě pak například hůře dýchá nosem nebo trpí na opakované záněty středního ucha. Z dlouhodobého hlediska hrozí i poruchy sluchu či opožděný vývoj řeči. Pokud se tyto nebo jiné příznaky objeví, může lékař navrhnout adenoidektomii, tedy chirurgické odstranění hltanové mandle. Terminologická poznámka: Lékaři někdy hovoří rovněž o hypertrofii hltanové mandle. Obrázek: Hltanová mandle (lidově nosní mandle) se může zvětšit natolik, že zcela zablokuje průchod vzduchu nosní dutinou, případně i ústí Eustachovy trubice. (Zdroj: By www.scientificanimations.com - http://www.scientificanimations.com/wiki-images/, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64473889) Viz také hltanová mandle.

Zobrazeno 1 až 10 z 21

Počet výsledků